Nysa należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast opolszczyzny. Miasto zostało lokowane na prawie flamandzkim, między 1207 a 1223r. przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Z początkiem XIV w. Nysa staje się stolicą księstwa nyskiego biskupów wrocławskich. Od tego momentu aż po połowie XVIII w. miasto przeżywa swój największy rozwój.
Nysa wyrosła wówczas na centrum gospodarcze i kulturalne o europejskim znaczeniu. Mnogość kościołów i mecenat artystyczny biskupów sprawiły że zaczęto ją nazywać ,,Śląskim Rzymem".
Atmosferę tamtych czasów można odnaleźć zwiedzając 3 wspaniałe świątynie: gotycki kościół św. Jakuba i św.Agnieszki(1424-1430) oraz wzniesione w stylu barokowym kościół Wniebowzięcia NMP(1688-1692) i kościół św. Piotra i Pawła(1720-1727).
Ozdoba rynku jest Dom Wagi Miejskiej z 1604r.-symbol kwitnącego w Nysie handlu. O niezwykłym kunszcie nyskich rzemieślników świadczy Piękna Studnia nakryta misterną, metalową czaszą(1686).Nieodłącznym elementem pejzażu miasta stała się też przepiękna, barokowa Fontanna Trytona(1700-1701),Wzorowana na rzymskiej G.L.Berniniego.
Dotrwał do naszych czasów gmach jezuickiego kolegium Carolinum(1669-1673).Wykłady prowadzili tu znakomici uczeni jak Krzysztof Scheiner-odkrywca plam na Słońcu, a wśród uczniów znalazł się Michał Korybut Wiśniowiecki-późniejszy król Polski.
Zabytkowy Pałc Biskupów z przełomu XVII i XVIII w. zajmuje Muzeum w Nysie, słynące z największych na Opolszczyźnie kolekcji malarstwa europejskiego i mebli. Placówka jest organizatorem wielu imprez kulturalnych m.in. Wieczorów Lisztowskich, wystaw malarstwa współczesnego ,,Salon" oraz Nyskiej Jesieni Gitarowej.
W 1742r. Nysa znalazła sie w posiadaniu Prus i jako miasto przygraniczne została przekształcona w twierdze. Pamiątka tamtych czasów sa rozległe fortyfikacje na lewym brzegu rzeki.
Wsród wybitnych nysan poczesne miejsce zajmuje niemiecki poeta Joseph von Eichendorff(1788-1857),który spędził tu ostatnie lata swojego życia. Jego grób znajduje się na cmentarzu jerozolimskim przy kościele św. Krzyża.
Niestety wiele wspaniałych zabytków legło w gruzach podczas walk o wyzwolenie miasta w 1945r. Wracając w granice Polski Nysa była zniszczona prawie w 80 procentach.